ÜÇGE Elektronik Etiket

ÜÇGE Elektronik Etiketler ile Süreçlerinizi Dijitalleştirin

ÜÇGE Elektronik Raf Etiketleri

Tüm sektörlerin yeni değeri olan büyük verinin markalarca analiz edilmesi, işlenmesi ve veriler üzerinden uygulamaların gerçekleştirilmesi sonucunda; süreçlerin dijital dönüşümü ve fiyatlandırma/etiketleme stratejileri için büyük önem arz etmektedir.

Kur bazında yüksek hızda değişkenlik gösteren günümüz milli ekonomisinde, fiyatların sürekli değişiyor olması kağıt fiyat etiketinin basıldıktan kısa bir süre sonrasında heba olması geldiğimiz noktadır.

Çoğu endüstriyel alanda bile, ürünün veya paletlerin barkod tabanlı olarak rafa yerleştirilmesi ve rafta stoklanması prosesi sağlanıyor. Dinamik depolarda istiflenmiş ürünlerin çevrim hızı yüksek olduğu için, basılan barkodlu etiketlerinde sürekli değişmesi söz konusu.

Anlık fiyat değişimleri: Dinamik Fiyatlandırma

Özellikle e-ticaret sektörünün olmazsa olmazı dinamik fiyatlandırmanın yükümlülükleri, fiziksel mağazacılık fiyatlandırma modeli ile karşılaştırıldığında;

  • operasyonel verimlilik,
  • sunulan fiyattaki anlık değişimin yarattığı tüketici algısı,
  • kârlılık oranı,
  • mağaza trafiği
  • marka/tüketici etkileşim etkileri tedirgin edici boyuttadır.

Dinamik fiyatlandırma bu noktada, tüketicinin her daim internette en fiyata ulaşacağı algısını yaratmaktadır. Günümüzün trend stratejisi olarak çoklu kanal pazarlama ve satış modelleri uygulamaları sayesinde; e-ticaret sitesindeki fiyatların veya pazar yeri mağazasında bulunan fiyatların, mağaza içerisinde ki fiyatlar ile aynı olması pek mümkün değil. Ancak hem dijitalde hem de fiziksel mağazalarda satışı gerçekleşen yüksek değerli veya katma değerli ürünlerin fiyat bütünlüğü, kampanyaların mağazalarda olabilmesine imkan sunan teknolojilerin varlığı; potansiyel müşteri olan tüketicilerin fiziksel mağazalara olan güvenini arttırdığı bir doğrudur.

Bölgesel ve ulusal olarak, ürünlerin raf fiyatları müşterinin marka tercihlerini belirliyor. Hem de yaklaşık 3 saniye içerisinde… Ürün fiyatlarında sürekli analiz yapılması, satın alma alışkanlıklarının demografik etkenler ile çeşitlendirilmesi, kurumların fiyatlandırma stratejileri tüketicinin marka sadakatini etkilemekte ve markaların fiyat rekabetini arttırmaktadır. Günümüzün ve geleceğimizin en önemli konusu olan “Sıfır Atık ve İsraf Azaltma” yaklaşımını da desteklemektedir.

Raftaki fiyat mı kasada ki fiyat mı?

Elektronik Raf Etiketleri detaylı stok kontrolü sağlamanın yanı sıra, unlu ve sütlü mamüller, sebze, meyve, şarküteri gibi mağaza içerisindeki tüm ürünlerin son kullanma tarihlerini takip ederek, mağazalarda atık olacak ürünleri stok eritme kampanyalarına dâhil edilmesinde kolaylık sağlar. SKT’si yaklaşan ürünlerin, düşük fiyatlar ile tüketiciye sunulması mümkün ancak bu operasyonun arka planında mağaza içinde bulunan personelin kusursuz bir şekilde anlık işlem yapması gerekiyor. Aksi taktirde, raftaki fiyat ile kasadaki fiyat aynı olmayacak, raftaki fiyat indirimi görünmediği için satın alma talebi gerçekleşmeyecektir.

İsraf olmadan tüketilmesi için fiyatında indirime gidilen ürünleri tüketici ile buluşturarak, dijital etiketler markalara hem gayri safı milli ekonomiyi kalkındırma hem de israf noktasında vicdani rahatlık fırsatları sunmaktadır. Ayrıca değişken fiyatlı promosyonlar, belli saatlerde indirimli ürünlerin sunulması ile bölgesel olarak müşteri sadakatinin geliştirilmesine destek olur.

Elektronik etiket nedir? Dijital etiketler nasıl çalışıyor?

Sektörlerin dijital dönüşüm yolculuğunda, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi başlı başına büyük önem taşımaktadır. Yazılım çözümleri ve bulut teknolojilerin aksine daha fazla göz önünde bulunan Elektronik Raf Etiketleri, satışı hedeflenen ürünlerin fiyat /içerik/stok yönetimi ve etiket tasarımlarında verimli değişkenlikler yapılabilmesi fikri ile 1990’lı yılların sonunda global sektörde görücüye çıktı.

e-ink nasıl çalışır

Kaynak: E-Ink

İlk başlarda Segment tabanlı (hesap makinesi ekranı) görüntü teknolojileri ile geliştirilen elektronik etiketler, günümüzde çevre dostu E-Kağıt (E-Paper) teknolojisi ile devasa boyutlarda, başta perakende olmak üzere çoğu sektörde kullanım amaçlarına değişkenlik göstererek, inovatif ve çevre dostu çözümler sunmaktadır.

dijital etiket nasıl çalışır

Kaynak: E-Ink

Fiziksel alanlarda elektronik raf etiketlerinin varlığı, insan gücüne bağlı olan etiket değişimlerinin, hatasız ve saniyeler içerisinde gerçekleştirilmesini sağlar. Uzun ömürlü konvansiyonel CR2450 pillere sahip olan dijital etiketler, mağazalarda enerji verimliliği sunmanın yanı sıra müşteri sadakatini ve personel mutluluğunu etkileyecek birçok çözümü, iş modellerini geliştirme vasıtası ile bir arada sunar.

Sürdürülebilir bir gelecek için kağıt etiketlere son!

Akıllı etiket sistemlerine, sadece kâğıt fiyat etiketinin değişimi olarak bakılmaması, yapılan yatırımın kâğıt fiyatları ile kıyaslanmaması gerekir. Nitekim ülkemizde kâğıdın yakın zamana kadar çok ucuz olmasının getirdiği kolaylıklar, maalesef kurumlarımızda çevre dostu farkındalığını unutturmuş durumdadır. Hâlbuki gelecek nesillere bırakacağımız dünya için, küresel ısınma ve çevre kirliliğine sebebiyet veren konularını azaltacak uygulamalara çoktan başlamış olmamız gerekirdi.

Endüstriyel Süreç Uzmanlığı ile Yatırım Geri Dönüş Formülasyonu sunuyoruz.

Bu yüzden, yeni nesil teknoloji yatırımları için, ölçülebilen ve ölçülemeyen değerler ile oluşturulmuş, endüstriyel süreç uzmanlığı içeren yatırım geri dönüş (ROI) formülleri yer almaktadır.

Tüm sektörlerde ürün ana tanımlayıcısı olan barkod numarası kağıt/etiket baskısı üzerinde kullanılmaktadır. Çevre birimleri el terminal PDA, barkod okuyucu, kamera sistemleri; ana tanımlayıcı ürün barkodunun yer aldığı tanım kartını okuduktan sonra ilgili proseslerin gerçekleştirilmesi için sisteme bilgilendirme yapar.

Peki barkodu basılmış olan ürünün yeri değiştiği veya sistemden kaldırılması gerektiği zaman ne oluyor? Kağıt etiket yırtılıyor ve çöpe gidiyor, ardından yeni bir basılı barkod geliyor.  Üst üste yapıştırılan etiketler görüntü kirliliği yaratmak bir yana, yanlış yapıştırma/unutulma gibi durumlarda ise kafa karışıklığı yaratmakta ve insan hatasına sebebiyet vermektedir.

Biz, elektronik etikete giriş projeniz olsun veya mevcut sistemin daha verimli kullanılması adına olsun, süreçlerinizi sizden detaylı bir şekilde dinleyip, hangi noktalarda akıllı dijital etiketler ile prosesi hızlandırıp verimlileştirebiliriz sorularına farklı bir noktadan çözüm üretiyoruz.

Hem sürdürülebilir, hem çevre dostu, hem de 2.4 GHz (gigahertz) hızında…

E-Ticaret dinamik fiyatlandırma konseptinin “bir tık ile” uygulanabiliyor olmasının verdiği kolaylık, fiziksel mağazalarda da elektronik raf etiketleri vasıtası ile devreye alınması ve uygulanması; “Geleceğin fiziksel mağazacılığı kazanacak” demek için büyük bir kolaylık.

ÜÇGE Akıllı Elektronik Etiket Sistemi

Ürün ve etiket bazlı olmak üzere, fiyat değişiklik tarihi, ürün bilgilerini ve etiket pil durumlarını dijital ortamda tek bir tuş ile raporlayabilen ÜÇGE Akıllı dijital etiket sistemi, tüketici, denetimci ve tedarik zinciri kanallarında da güven sağlayıp, sistematik bir yaklaşım oluşturmaktadır. Her türlü ERP, MES, WMS yazılım sistemlerine entegre olabilen ÜÇGE dijital etiket yazılımı, mevcut kurulu elektronik etiket sistemleri ve IT altyapısı düzenleri de, ÜÇGE akıllı etiket sistemi içerisine dahil ederek yenilikçi ve kolaylayıcı bir yaklaşım benimsemiştir.

 

ÜÇGE Elektronik Etiket

Global endüstriyel sektörlerde Elektronik Raf Etiketlerine yatırım yapan firmalar, finansal ve operasyon süreçlerinde yenilikleri sunarak hem müşteri hem de çalışan kanadında yüksek sadakat ve operasyonel verimi oluşturmanın yanı sıra, uluslararası müşteri deneyimi sürdürülebilirlik ödüllerini gururla taçlandırmaktadır.

Nesnelerin interneti başta olmak üzere operasyon teknolojilerine yatırımları stratejik bir vizyon ile planlayan, değişen sektör dinamiklerine uyum sağlamaya gayret gösteren /markaların artması ve, 2022 projeksiyonunda 520 Milyon Dolar pazar payına sahip olması öngörülen elektronik raf etiketleri, global endüstride rekabeti ileri taşıyan bir model olarak, gözlemlenebilir bir hale geldi.