Paketleme çözümlerinde profesyonel ürünler

Paketlemede profesyonel ürünler ve çözümleri kullanmak tüketici sağlığını ve güvenini arttırır.

Tavuk sadece protein kaynağı değil, aynı zamanda pek çok önemli esansiyel yağ asitlerinin, vitamin ve mineralin zengin kaynaklarını içinde barındıran bir besindir. Özellikle ülkemizde ve tüm dünyada tavuk üretimi ve tüketimi oldukça fazladır.

Tavuk insan vücudunun ihtiyaç duyduğu gerekli esansiyel, amino asitleri, esansiyel yağ asitleri ve esansiyel vitamin ile mineraller açısından zengin bir besin kaynağıdır.

Kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve bağışıklık sistemini güçlendirmede gerekli olan B6 vitamini açısından çok zengin olan kanatlı eti, günlük B6 ihtiyacının %32’sini ve günlük B3 ihtiyacının %75’ini tek başına karşılayabilir. Aynı zamanda bağışıklık sistemimiz için gerekli olan ve değeri son yapılan çalışmalarla daha artan selenyum elementinin %35’ini karşılar.

Kanatlı Etinin diğer faydaları ise ;

Diş ve kemik oluşumu, dengeli metabolizma faaliyetleri için protein sentezi ve kas dokularının jenerasyonu ve rejenerasyonu için gerekli olan bir çok besin değerini içerisinde barındırır.

Kanatlı eti, but eti, göğüs etine göre daha fazla B2 vitamini (riboflavin) ve B1 vitamini (tiamin), daha az da niasin vitamini içerir. Tavuk but etinde, göğüs bonfile kıyasla demir, çinko ve sodyum içerikleri de daha fazladır. Bununla birlikte but eti (%14,52) daha fazla yağ dokusu içerdiği için daha lezzetlidir.

Çiğ tavuk pişirilmeden önce yıkanırsa, ürün üzerindeki nem oranı artacağı ve bakteriler için çok zengin bir besi yeri oluşturacağı için gıda zehirlenmesi riskini arttırmaktadır. Tavuk eti iyi piştiği takdirde tüm canlı zararlı mikroorganizmalar yok olacaktır. Yine de toksin üreten bakterilerin toksini ısı ile yıkımlanamayacağı için saklama ve pişirme öncesi soğuk zincire çok dikkat edilmelidir. Özellikle, etin en zor pişen, bütün göğüs gibi kalın bölgelerinin iç kısımlarında kanlı ya da kırmızı bir bölüm kalmamasına dikkat edilmelidir. Tavuk ve diğer kanatlı ürünlerinin tamamen pişirilmesi için merkez sıcaklıklarının 72 derece veya daha yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi tavsiye edilir. Tavuk proteini son derece kalitelidir. Yani hem sindirimi yüksek hem içerisindeki metabolizma ve protein yapımız için elzem olan esansiyel amino asitlerin tipi ve oranı bakımından faydalıdır.

Tavuk ve kanatlıların kesimi, paketlenmesi ve tüketiciye ulaşana kadar geçen her evre oldukça önemlidir, bilinçsizce yapılan, üretim işlemleri, yanlış depolama koşulları sağlık sorunlarına ve ekonomik kayıplara neden olur.

Tavuk eti gibi kümes hayvanlarının etleri, doymamış yağ asidi yüksekliği nedeniyle kısa sürede oksidasyona uğrayabilir. Bu sebeple muhafaza ve paketleme işlemi hızlı yapılmalıdır. Ürünün raf ömrünü ve besin değeri kayıpların azaltmak için kesimhanelerden, depolamaya, satış noktalarından pişirme anına kadar soğuk zincir şartlarına uyum doğrudan ürün kalitesine ve korunma süresine etki edecektir.

Modern kanatlı eti üretim ve işleme tesislerinin profesyonel paketleme makinaları kullanmaları gerekmektedir.

Taze kanatlı eti içerisinde yüksek oranda protein ve su barındırır. Dolayısıyla bakteri üremesi için ideal ortamdır. Salmonella gibi Gram (-) toksik bakteriler için ideal bir besi yerdir. Bu gibi bakteriler insan sağlığı için ölümlere kadar neden ciddi rahatsızlıklara yol açabilirler.

Ambalaj ve paketleme ürün sağlığı ve dolayısı ile tüketici için oldukça önemlidir.

Tüketici ambalaj içinde sıvı gözükmeyen ve temiz görünen etleri tercih etmelidir. Bunu sağlamak için paketleme tabaklarının içinde emici ped bulunması ürünün raf ömrü için pozitif bir etki oluşturur. Doğru ambalaj ve ambalajlama teknikleri en az soğuk zincir kadar önemlidir. Paketlemede profesyonel ürünler ve çözümleri kullanmak tüketici sağlığını korurken, tüketici güvenini de arttırır.

 

 

 

0 cevaplar

Cevap ver

Yorum bölümünden
Görüşünüzü bildirebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir