checkweigher-makarna

TARTIM KONTROL : ÜRETİCİYE VE TÜKETİCİYE OLAN FAYDALARI

Günümüz yaşam şartlarında ürünlere talep arttıkça arz müesseseleri de bu talebi karşılamak için var gücüyle çalışmakta üretim kapasitelerini arttırmaktadır. Kapasite arttırımı da üretim hatlarının verimliliği ile birim süredeki çıktı miktarı arttırılarak yapılmaya çalışılmaktadır.

Üretim hızı arttıkça ürünlerde insan ya da makine hataları da artmakta; bu da her iki taraf için üzücü neticeler çıkarabilmektedir. Üreticiler bu hataları azaltmak için çeşitli kontrol sistemleri (inspection systems) kullanmak durumdadır. Yabancı cisimleri için metal detektörleri ve X-Ray sistemleri, eksik ürün tespiti için vision sistemler ve ya kontrol terazileri (checkweigher) gibi farklı teknolojiler kullanılmaktadır. Bu sistemlerin ürün ayıklama, boylama için modelleri de bulunmakta, hatta ağrılık, yabacı cisim, eksik ürün, ambalaj defektleri gibi birkaç kontrolü aynı anda yapan kombine cihazlar da bulunmaktadır.

Gıda, ilaç, kimya, temizlik ürünleri gibi birçok sektörde en çok kullanılan kontrol cihazları Checkweigher (Kontrol Terazisi) cihazlarıdır. Checkweigher (Kontrol Terazisi) cihazları bunların dışında elektronik sanayinde ve demonte mobilya sanayinde de eksik komponent tespiti için sıklıkla kullanım alanı bulmaktadır.

Checkweigher (Kontrol Terazisi) temelde üretim sürecinde, üretim hattında akan ürünlerin ağırlıklarını kontrol eden, belirtilen ağırlık aralığının (toleransın) üstünde ya da altında olanları hattan uzaklaştırır ya da hattı durdurarak sesli/ışıklı uyarı ile ikazda bulunan cihazdır. Ölçü aletleri içerisinde belki de en karmaşık cihaz otomatik kontrol terazisidir. Checkweigher (Kontrol Terazisi) cihazları görevleri ile basit terazilere göre çok daha gelişmiş olan cihazlardır ve kullanıcıya birçok kazanım sağlamaktadır.

CW (Kontrol Terazisi) doğru kullanıldığında her şeyden önce üreticiye para kazandırır;

Checkweigher (Kontrol Terazisi) her şeyden önce adı üstünde bir tartım kontrol cihazıdır ve hatta akan ürünlerin ağırlıkları üzerinden her ürün teker teker tartarak ağırlıklarını tespit eder. Genelde metroloji ekipmanları içinde üretim hatlarında en çok kullanılan cihazlar otomatik kontrol terazileridir.

İsteğe bağlı olarak doğru ağırlıkta olmayan ürünleri hattan uzaklaştırarak kusurlu ürünün tüketiciye ulaşmasını engeller. Bunun yaparken de üzerindeki yazılımlara anlık, saatlik, günlük ya da istenen zaman aralığında raporlamalar ile hatta akan ürünler hakkında sayısal ve istatistiki veriler vererek üretim ve/veya kalite birimlerinin gerekli doğrulamaları ve iyileştirmeleri yapmalarına olanak sağlar. Örneğin bir Checkweigher ile ambalajlara sürekli fazla dolum yapan dolum makinelerinin tekrar ayarlanmasını ya da kalibre edilmesini sağlayarak kayıp ve fire oranını düşürerek üretim maliyetlerinin azaltılmasına önemli bir katkıda bulunur.

Hatta çoğu işletmede bu konuda yapılan yatırımlar getirdiği kazanımlar ile çok kısa sürede kendilerini amorti edebilmektedir.

Checkweigher Kontrol Ekranı

Checkweigher Analiz Ekranı

CheckWeigher Yönetici Özet Ekranı

Checkweigher (Kontrol Terazisi) marka değerinin korunmasına da destek olur.

Hepimiz biliriz ki “Marka ürüne değer katar.” Bu Marka yönetimi eğitimlerinin baş cümlesidir ve ilk önce bu cümle anlatılır. Marka yaratılması, yönetilmesi yıllar süren ve büyük maliyetlere mâl olan bir değerdir. Ancak, kazanılması ne kadar zor ise kaybedilmesi de bir o kadar kolaydır.

Tüketiciye az bir olasılıkla da olsa eksik miktarda ürün gitmesi de marka değeri üzerinde olumsuz etki yaratacaktır. Özellikle sosyal medya üzerinde doğru/yanlış bilginin kısa sürede çok büyük kitlelere ulaşması da bu durumu daha da zorlaştırmaktadır.

Pazarlama eğitimleri aldığım gençlik yıllarımda eğitimlerden birinde “Bir kişinin bildiği bir ay içerisinde 600 kişiye yayılabilir.” şeklinde bilgi edinmiştim. Günümüzde bu durum çok daha hızlı ve çok daha yüksek sayılara ulaşabilmektedir.

Checkweigher kullanarak resmi otoritenin yaptırımlarına karşı korunursunuz.

Her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de ambalajlı ürünlerin üzerindeki belirtilen miktarlar resmi otorite (Türkiye’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı) tarafından kontrol edilir. MID ve OIML gibi sertifikasyona sahip Checkweigher cihazları ile tartım kontrollerinizin doğruluğundan emin olur, resmi otoritenin yaptırımlarından korunursunuz. MID sertifikası ya da OIML sertifikası her tartım kontrol cihazında bulunmamaktadır.

Otomatik kontrol terzileri özel sertifikasyon kuruluşlarınca ağırlık kontrol başarıları test edilir MID sertifikası ve/veya OIML sertifikası verilir. OIML sertifikasyonu ve MID sertifikasyonu özellikle 200 ppm (tartım/dakika) ve üzeri hızlarda önem kazanmakta ve bu hızlarda doğru tartım yaptığını belgeleyen önemli bir sertifikasyondur.

MID sertifikası ve/veya OIML setifikası İngilizce’de High Precision denilen Türkçe’ye Yüksek Hassasiyet ya da Yüksek Doğruluk olarak çevirebileceğimiz tartımın tam anlamıyla doğru yapıldığını ispat eder. Ürün üstüne belirtilen miktarlar ürün miktarına göre aşağıdaki HAZIR AMBALAJLI MAMULLERİN AĞIRLIK VE HACİM ESASINA GÖRE NET MİKTAR TESPİTİNE DAİR YÖNETMELİK ‘in Ek-1’indeki tabloda göreceğiniz üzere belirli miktarın dışında eksik olamaz.

 

HAZIR AMBALAJLI MAMULLERİN AĞIRLIK VE HACİM ESASINA GÖRE NET MİKTAR TESPİTİNE DAİR YÖNETMELİK (76/211/AT)

Ek-1

2.4. Hazır ambalajlı mamullerin dolum miktarında müsaade edilen eksik dolum miktarları, Tablo 1’de belirtilmektedir.

 

HAZIR AMBALAJLI MAMULLERİN AĞIRLIK VE HACİM ESASINA GÖRE NET MİKTAR TESPİTİNE DAİR YÖNETMELİK (76/211/AT)

Ek-1

2.4. Hazır ambalajlı mamullerin dolum miktarında müsaade edilen eksik dolum miktarları, Tablo 1’de belirtilmektedir.

Tablo 1

 

Nominal dolum  miktarı (Qn) gram veya mililitre  

Müsaade  edilen eksik dolum miktarı

 

% Qn g veya ml
5 – 50 9
50 – 100 4,5
100 – 200 4,5
200 – 300 9
300 – 500 3
500 – 1 000 15
1 000 – 10 000 1,5

Checkweigher cihazları ile kesintisiz üretim sağlayabilirsiniz.

Checkweigher cihazınızı uygun olan dolum makinelerine bağlayabilir ürün miktarlarından anlık haberdar olabildiğiniz gibi checkweigher dolum makinesine feedback mekanizması ile geri bildirimde bulunarak eksik tartımlarda ürün dolum miktarının arttırılmasını, fazla dolum seviyelerinde ise azaltılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece üretim hattını durdurmadan miktar ayarlamalarını otomatik olarak yapabilirsiniz.

Checkweigher ile ambalaj atık ve giderlerinizi azaltabilirsiniz.

CW cihazları tarım kontrolleri, raporlamaları ve feedback sistemleri ile kusurlu ürün miktarlarınızı azaltır hatta ürün ve/veya üretim şekline bağlı olarak doğru konumlanan checkweigher ambalaj fire miktarlarınızı sıfıra indirebilir.

Checkweigher üretimde verimliliğe doğrudan etkilidir.

CW cihazları otomatik çalışan hatlarda raporlamaları ile verimlilik üzerine analizler yapmanızı sağlar, atık ürün miktarınızı azaltırken işçilik giderlerini ve hattı durma/duraklama süre ve sayısını da azaltarak toplam verimliliğe önemli ölçüde katkıda bulunur.

Tartım Kontrol Makinesi cihazları çalışma prensipleri ve raporları ile işçilik giderleri, ürün ve ambalaj fire kontrolü, üretim hattının durma süre ve sıklığı üzerine pozitif etkileri ile genel anlamda verimliliği arttırmakta ve üretim maliyetlerinizi aşağıya çekerek giderleriniz üzerine olumlu katkıda bulunur. Her checkweigher tüm bu katkıları ile yatırım maliyetini kısa sürede amorti edebilmektedir.

Sizin de eğer yasal metroloji gereklilikleri sağlama arayışınız var ise, tartım kontrol makinası ve üretim sektöründe ambalajların üzerinde yasal olarak yer alması gereken ce işaretini ticari olarak yerleştirmek istiyorsanız; tartım sistemleri konusunda uzman ÜÇGE Elektronik A.Ş Endüstriyel CW Çözümlerini inceleyip bize geri dönüş yapabilirsiniz.